Sanayi üretimi haziranda ayında arttı

16/08/2018
281 Views

Sanayi üretimi haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına dair sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise haziranda bir önceki aya kıyasla yüzde 2 azaldı.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış gösterdi. Bu dönemde 107,9 olarak hesaplanan endeks, geçen yılın haziran ayında 104,9 seviyesinde bulunuyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, haziranda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,1, imalat sanayi sektörü yüzde 2,2 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,6 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları incelendiğinde, söz konusu ayda bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 6,6 ile yüksek teknoloji sektöründe gerçekleşirken, en fazla düşüş yüzde 6,4 ile dayanıklı tüketim malı sektöründe görüldü.

Kaynak: AA / TRT Haber

Leave A Comment