Trump’tan ‘ticaret savaşı’ açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, “Çin ile ticaret savaşında değiliz. O savaş çok yıllar önce ABD’yi temsil etmiş ahmaklar veya beceriksizler tarafından kaybedildi” dedi.

ABD ile Çin arasındaki ‘ticaret savaşı’ söylemi devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından “Çin ile ticaret savaşında değiliz. O savaş çok yıllar önce ABD’yi temsil etmiş ahmaklar veya beceriksizler tarafından kaybedildi. Şimdi yıllık 500 milyar dolarlık dış ticaret açığımız var, üstüne Fikri Mülkiyet Hırsızlığı ile 300 milyar dolar daha. Bunun devam etmesine izin veremeyiz” açıklamalarında bulundu.

Ticaret savaşı için yeni açıklamalar geliyor.

Çin uzlaşmazlık prosedürünün işletilmesini istedi

Çin ticaret bakanlığı, ABD’nin “section 301” adlı ticari soruşturma uygulamasına karşı, bugün Dünya Ticaret Örgütü’nden (WTO) uzlaşmazlık prosedürünün işletilmesini istediklerini açıkladı.

  • Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı giderek kızışıyor.

Çin, 2107’de ithalatı için 150 milyar dolar ödediği 106 kalem ithal Amerikan ürününe yeni ek gümrük vergileri getirdiğini de bugün açıkladı.

Beijing bu adımı, ABD’nin Çin’den aldığı 50 milyar dolarlık mala yüzde 25 gümrük vergisi koyduğunu dün açıklamasının ardından attı.

Leave A Comment